Cześć, dzień dobry!

Witaj na naszym nowym blogu, którego tematem jest zasiedzenie. Treści zawarte na innych prowadzonych przez nas blogach pomogły już wielu osobom odnaleźć się w ich sytuacji prawnej. Zobacz nasz blog o zachowku, o wypowiedzeniu umowy o pracę albo nasz blog o prawie karnym.

Skoro tu jesteś musi Cię interesować temat zasiedzenia. W tym wpisie dowiesz się czym w ogóle jest zasiedzenie oraz jaki spełnia cel. W serii kolejnych wpisów poruszę już bardziej szczegółowe sprawy. Zapraszam do lektury.

Czym jest zasiedzenie

Zasiedzenie to bardzo stara instytucja prawna. Znana była już w prawie rzymskim jako „usucapio„. Również w prawie polskim zasiedzenie występuje już od bardzo dawna.

Zasiedzenie umożliwia posiadaczom samoistnym nabycie własności rzeczy w wyniku upływu czasu. Innymi słowy, jeżeli posiadasz rzecz przez wystarczająco długi czas, możesz liczyć, że staniesz się jej właścicielem. Taka jest zasada, bo o wyjątkach również Ci opowiem.

Zasiedzieć można rzeczy ruchome. Można także zasiedzieć nieruchomości, co ma dużo większe znaczenie praktyczne. Mój blog jest właśnie o zasiedzeniu nieruchomości. Warto wiedzieć, że nabycie własności przez zasiedzenie następuje z mocy prawa po spełnieniu przesłanek – posiadania samoistnego i upływu wymaganego czasu – orzeczenie sądowe ma tylko charakter potwierdzający to prawo.

Czy zasiedzenie w ogóle powinno istnieć?

Wbrew pozorom to pytanie pojawia się często. Znasz może wyrażenie „święte prawo własności”? W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisano przecież zasadę ochrony własności. Własność podlega równej dla wszystkich ochronie prawnej, zaś ograniczenia własności mogą mieć tylko rangę ustawową i też tylko w takim zakresie w jakim nie naruszają istoty prawa własności. Czy w takim razie w prawie powinno być miejsce dla takiej instytucji jak zasiedzenie?

Przecież zasiedzenie ingeruje w prawo własności!

Do odpowiedzi na to pytanie możemy dojść przyglądając się celom instytucji zasiedzenia. Zwróć uwagę, że zasiedzenie legalizuje długotrwały stan faktyczny polegający na tym, że osoba która nie jest właścicielem wykonuje w rzeczywistości prawo własności. Często posiadacze samoistni są błędnie przekonani, że prawo własności mają. Dzięki zasiedzeniu będą oni mogli nabyć własność. Można zatem powiedzieć, że zasiedzenie porządkuje sytuację prawną nieruchomości, przez usunięcie niezgodności pomiędzy stanem prawnym, a faktycznym.

Ale to nie wszystko. Istnienie zasiedzenia pełni rolę mobilizującą właścicieli do interesowania się swoją własnością. Zmusza ich do wykonywania swoich uprawnień właścicielskich. Przy tym, wypada zauważyć, że właściciele rzeczy wcale nie muszą być pokrzywdzeni istnieniem zasiedzenia. Regulacja prawna jest tak skonstruowana, aby mieli oni możliwość obrony oraz czas na jej podjęcie.

W świetle celów zasiedzenia oraz brzmienia regulacji prawnej powiedzmy sobie jasno. Dobrze, że zasiedzenie istnieje. Niezmiernie ważna jest jednak świadomość prawna ludzi, dotycząca ich praw i obowiązków, możliwości zasiedzenia rzeczy, a także sposobów skutecznej obrony przed zasiedzeniem.

 

pozdrawiam
adwokat Eryk Trybuliński
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania ?

Jedna odpowiedź

 1. Być może moje zapytanie nie jest bezpośrednio związanie z zasiedzeniem, ale może porusza Pan tą tematykę w innych swoich nieruchomościowych blogach.

  Posiadamy we Wrocławiu przy ul. Kiełczowskiej 64C nieruchomość zabudowaną pawilonem handlowym z urządzonymi miejscami parkingowymi dla klientów i pracowników lokali handlowych. Dojazd do tych miejsc parkingowych znajduje się z bocznej utwardzonej uliczki. Po drugiej stronie tej uliczki sąsiad od nastu lat posiada przemysłową nieruchomość komercyjną (ul. Kiełczowska 58), w której wyodrębnił i wynajął 3 lokale (sushi bar, pizzerię i szkołę języków), nie tworząc dla tych lokali żadnych miejsc parkingowych. Siłą rzeczy pracownicy i klienci jego najemców parkują na miejscach postojowych na naszej działce. Sam właściciel parkuje jedno ze swoich aut na naszej działce, ignorując przekleństwami moje prośby o nieparkowanie swojego auta i zwrócenie na to uwagi swoim najemcom.
  Dwukrotnie prosiłem o interwencje straż miejską, dwukrotnie odmawiali twierdząc, że tylko powództwo cywilne lub odholowanie pojazdu na własny koszt jest rozwiązaniem w tym przypadku.
  Nie jest to dla mnie jasne, przecież sąsiad parkując z premedytacją na prywatnym gruncie dokonuje kradzieży przez zaplanowane bezprawne korzystanie z cudzego majątku. Czy istnieje skuteczna i niezbyt kosztowna obrona w tym zakresie?

  Myślę że nie tylko w naszym mieście, ale we wszystkich dużych miastach jest to w miarę powszechny problem i byłby to dobry materiał na ciekawy wpis do Pańskich blogów.

  Kamil Grabarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *